środa, 17 października 2018

Pytania do kandydatów do władz miasta Gliwice

Szanowni Kandydaci,
Poniżej zamieszczam listę pytań Państwa wyborców- na których odpowiedzi czekamy- do piątku do godz. 23.59. Odpowiedzi zostaną zamieszczone w prasie ogólnopolskiej i lokalnej, w formie depesz prasowych. Prosimy o udzielenie odpowiedzi poprzez odpowiedź na niniejszy list email. Wydawca zastrzega sobie prawo cenzury publikowanych odpowiedzi jeśli te łamią dobre obyczaje. 

Wybrany zakres zagadnień dotyczy tematów: ekonomia, transport, edukacja.Pytania do kandydatów do władz miasta Gliwice

- Poprzednie wladze miasta w osobie p. Frankiewicza, podjęły decyzję o rozbórce torowiska tramwaju na terenie miasta Gliwice. Takie działania masowo podejmują władze samorządowe w Rosji. Tymczasem w krajach demokratycznych pojawił się trend odbudowy sieci tramwajowych, w ostatnich latach odbudowano kilkadziesiąt systemów tramwaju a liczba tych mist stale wzrasta. Czy jako urzędujący prezydent miasta Gliwice, podjąłaby się Pani/ Pan zadania wydatkowania ok. 600-800 mln PLN na odbudowę torowiska tramwaju zlikwidowanego za prezydentury Z. Frankiewicza?

- Poprzednie włądze miasta w osobie pana Frankiewicza, chyba przez złe planowanie przestrzenne, rodem sprzed półwiecza, zrealizowały inwestycję -"Drogowa Trasa Średnicowa" która- wzorem bardziej rozwioniętej części świata- powinna być natychmiast zarzucona. Dziś śródmiejskie arterie w centrach miast - takie jak budowana właśnie w Gliwicach- są rozbierane w ramach ożywiania i rewitalizacji centrów miast. Istnieje szereg miast które rozebrały w swoich centrach- całkiem  niedawno - podobne "inwestycje" z lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Zrewitalizowane tereny przeznaczono na parki, tereny wypoczynkowe. W Seulu ostatnio podjęto decyzję o likwidacji estakad  Cheonggyecheon oraz innych tras szybkiego ruchu. Spowodowało to ożywienie śródmieścia miasta. Tymczasem w Gliwicach zrealizowano niemodne już koncepcje, które sądzę, że pochodzą z lat 60-tych lub 70-tych, podobnie jak pomysł rozbiórki sieci tramwajowej w momencie gdy np. Olsztyn rozpoczynał odbudowę swojej sieci tramwajowej. 

Czy Drogową Trasę Średnicową zamieniliby Państwo na powrót w śródmiejski zbiornik wodny, urządzając- waterfront podobnie piękny, jak przed wojną? 

Wzorem jest polityka miast brytyjskich czy holenderskich, które wprowadziły zaporowe opłaty lub uniemożliwiły ruch tranzytowy przez centrum miasta, celem jego redukcji. Czy zredukowaliby Państwo w sposób drastyczny ruch samochodów osobowych w śródmieściu miasta Gliwice?

Edukacja
W wielu miastach rozwijają się nowoczesne systemy edukacji- wolne szkoły, edukacja bez przemocy, także werbalnej, drogą komunikacji bez przemocy (NVC/ non-violent communication). Rozkwitają szkoły typu montessori czy waldorfowskie, albo wolne szkoły. W 2017 roku na świecie jest 1092 szkół waldorfowskich i 1857 przedszkoli waldorfowskich. W Niemczech wiele samorządowych szkół publicznych przeszło na nowoczesne metody nauczania i realizują albo model waldorfowski, albo montessori, albo model wolnej szkoły. Czy w Państwa mieście planują Państwo zarzucenie tradycyjnego modelu XIX-wiecznej koncepcji szkoły na rzecz nowoczesnych modeli nauczania jakie np. stosuje współczesna wielkomiejska bohema wobec swoich dzieci?